|
Målgruppe Medarbejdere med begyndende stress eller arbejdsrelaterede belastninger, som er i et ansættelsesforhold. Kurset er rettet mod personer i beskæftigelse, hvor arbejdsgiveren medvirker i bestræbelserne for håndtering af belastningssituationen, f.eks. gennem nedsat tid og tilpasning af arbejdsopgaver.
Formål med kurset Formålet er, at genetablere og optimere arbejdsevne og dermed sikre, at den pågældende: beholder sit job opbygger psykologisk fleksibilitet, undgår tilbagefald
Længde og indhold Kurset varer 6 uger, og der er løbende optag. Kursisterne møder en dag ugentligt i PPclinic. Der er et fast kursusprogram med tilbud om individuelle samtaler med psykolog eller virksomhedskonsulent, mindfulness, holdundervisning og samtalegruppe.
Hvorfor netop dette indhold? Fælles for belastningstilstande som f.eks. stress er, at det som regel er en række forhold der tilsammen har bidraget til den nuværende lidelse. Ved at opnå viden om hvordan tilstanden viser sig, hvad den skyldes og hvad man selv kan gøre for at forbedre den, har kursisten mulighed for at foretage de nødvendige ændringer, for at få det bedre. Ikke mindst hvordan man tilrettelægger en tilpasset påbegyndelse af arbejde, så tilbagefald undgås.
Når medarbejdere med stress og andre belastningstilstande deltager på PPclinics kursus er de aktive med ansvar for egen ændring og udviklingsproces. På kurset bruger deltageren egne erfaringer og ressourcer til at løse de problemer, der drøftes i gruppen og lytter til de andres erfaringer.
Herved finder holdet i et samspil løsningsmuligheder der også er anvendelige i forhold til den enkeltes egen situation og egne udfordringer. I en gruppe opnår deltagerne støtte, opdager at andre kan have det på samme måde som en selv, får råd og vejledning, og mulighed for at bruge sine ressourcer til at give andre opmærksomhed, støtte og håb. Derved hjælper den enkelte også sig selv.
|